(TVL) تی وی لاین چیست؟
تقکیک پذیری یا رزولوشن یکی از المان های اصلی در تعیین کیفیت دوربین های مداربسته است. از آنجایی که در دوربین های مداربسته آنالوگ مفهوم پیکسل و رزولوشن برمبنای پیکسل مانند سیستم های دیجیتال و کامپیوتری (مثلا ۱۰۲۴*۷۶۸) قابل بسط نیست از یک واحد دیگر برای نشان دادن میزان تفکیک پذیری تصاویر استفاده می گردد. به این واحد تفکیک پذیری TLV یا تیوی لاین می گویند. طبیعتا هرچه میزان تیوی لاین یک دوربین بالاتر باشد تفکیک پذیری آن بالاتر است و هرچه تفکیک پذیری دوربین بالاتر باشد جزئیات بیشتری در دوربین قابل مشاهده هستند.
برای اندازگیری تفکیک پذیری در دوربین های از صفحات تست مخصوص این کار استفاده می شود. در تصویر می توانید یک نمونه از این صفحات را ببنید. برای تست باید دوربین را در فاصله معینی از صفحه قرار داد و سپس در تصویر دوربین سعی در تفکیک دادن خطوط از هم را کرد. هرپه امکان تفکیک خطوط نزدیک به هم برای شما بیشتر باشد کیفیت دوربین به تیوی لاین بالاتر خواهد بود. توجه داشته باشید که یک دوربین با تیوی لاین بالا الزاما تصویر خوبی به شما نخواهد داد. کیفیت تصویر به عوامل دیگری مانند نویز در تصویر، کیفیت رنگ، تصویر در نور کم و … نیز وابسته است.
 TV Line  يا تي وي لاين يا تعداد خط افقي در هر صفحه:
مبين تعداد خط موجود در هر صفحه از تصوير است. به اين معني كه هر چه اين عدد بزرگتر باشد تعداد اين خطها بيشتر و به تبع آن دوربين كيفيت بالاتري خواهد داشت . مثلاً :
380TVL  : 380 خط در صفحه
420TVL  : 420 خط در صفحه
480TVL  : 480 خط در صفحه
540TVL  : 540 خط در صفحه
600TVL  : 600 خط در صفحه

سه نوع tv line داریم :

1.عمودی :این نوع که به vertical نیز معروف است تصویر را به خط های عمودی تقسیم میکند و تصویر را به صورت پله کانی برسی میکند.

2:افقی : این نوع به horizontal معروف است که تصویر را به خط های افقی تقسیم بندی میکند و به صورت پله کانی محاسبه می کند.

3:این نوع در دوربین های محدودی ارائه شده که هم به صورت افقی و هم عمودی میشود تصویر را چک کرد.

7ic.ir - Copyright © 1995-2018 - All rights reserved